Новини
Як розпізнати струс мозку, контузію та допомогти постраждалим
Струс мозку може спричинити удар по голові або падіння з висоти щонайменше 1 метра, коли м’які тканини мозку вдаряються об черепну коробку. Фізіологічно струс мозку може проявлятися:
Алгоритм дій допомоги постраждалому: Треба негайно дзвонити у 103, якщо людина у свідомості, але у неї є один з наступних симптомів:
Якщо людина зомліла, треба перевірити, чи вона дихає. Якщо так: покласти постраждалого у стабільне положення на бік та подзвонити у швидку. Якщо не дихає – необхідно невідкладно розпочинати серцево-легеневу реанімацію. Якщо ж людина у свідомості, але відчуває лише головний біль, варто дати анальгетик (наприклад, парацетамол). Треба забезпечити для постраждалої особи зручне положення тіла та знерухомити шийний відділ хребта. Якщо струс мозку стався у маленької дитини, діагностувати його може бути важче. Тому варто невідкладно звернутися до лікаря. Якщо ж удар по голові став наслідком вибуху, варто також переконатися, що людина не отримала контузію.
Як розпізнати контузію та допомогти постраждалим Через систематичні обстріли українці можуть отримати контузію. Причиною контузії може слугувати вибух снаряда або перебування в радіусі ударної хвилі. "Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травму. Одним із наслідків потрапляння під вибухову хвилю є контузія. Також її може спричинити падіння з висоти чи потрапляння під обвал", – попереджають у МОЗ. Симптоми контузії:
Якщо людина втратила свідомість, потрібно покласти її на бік та забезпечити прохідність дихальних шляхів. За можливості – обмежити рух у шийному відділі хребта та звільнити груди та шию від одягу, якщо той заважає вільно дихати. За можливості – викликайте швидку. Сама контузія не страшна. Важливо, аби наслідки не псували якість життя після отриманої травми. У більшості випадків пацієнт відновлюється, проте у складніших ситуаціях може розвинутися постконтузійний синдром. Тобто симптоми тривають кілька діб. Також може бути слабкість, проблеми з концентрацією, перепади настрою. Проте лікування цього стану має проходити під наглядом медиків. |
Період активності отруйних змій. Як вберегтись від укусу?
Набряк Квінке: як розпізнати та надати першу допомогу
ЯК ПОДОЛАТИ ВТОМУ
Через бойові дії наш психологічний і фізичний стан змінюються. Щодня ми переживаємо вир емоцій — від ейфорії від перемог на полі бою наших Збройних сил, до апатії від того, що війна стає рутиною. Волонтерство та координація, військова служба, служба у територіальній обороні, робота, батьківство — вимагають інтенсивної та тривалої праці, подекуди з підвищеними ризиками і небезпекою. Додайте сюди нераціональний режим дня, прийомів їжі, сну. У такі моменти наш організм надмірно виснажується. Це нормально — почуватися не в тонусі у воєнний час. Проте якщо перейти межу, то знижується наша працездатність, розвивається виражена втома, виснажується нервова система. І якщо вчасно не подбати про себе, ці негативні процеси матимуть шкідливий вплив на наш організм. Як проявляється втома:
Як подолати втому?
На сьогодні немає ніякого спеціального медикаментозного лікування втоми, проте зміна поведінки неодмінно допоможе полегшити симптоми й подолати втому. Якщо всі намагання лишилися марними і ваш стан здоров’я не покращився — зверніться по допомогу до спеціаліста. Можливо, причини поганого самопочуття криються глибше, але правильно та своєчасно поставлений діагноз сприятиме швидкому одужанню. |
Інсульт: головні ознаки та перша допомога
Симптоми інсульту потрібно знати кожному - це може врятувати ваше життя або життя близької людини. Війна в Україні викликає сильний стрес в українців і ускладнює доступ до медичної допомоги. Кожній людині потрібно знати симптоми інсульту, щоб вчасно розпізнати цю підступну хворобу і надати першу допомогу. Що таке інсульт і чим він небезпечний Інсульт - це порушення кровообігу в головному мозку. Його причиною може бути закупорка тромбу або розрив судини. Через це до нервових клітин не надходить кисень і вони швидко відмирають. Інсульт може призвести до смерті або важкої інвалідності, якщо не надати допомогу вчасно. Види і симптоми інсульту Інсульт може бути ішемічним (закупорка судин головного мозку) або геморагічним (розрив судини і крововилив в мозок). Перший тип інсульту розвивається повільно і без головного болю, а другий - стрімко. Геморагічний інсульт є більш смертельним і вимагає невідкладної допомоги. Симптоми інсульту:
Швидко розпізнати інсульт можна наступними способами.
|
Організація надання екстреної медичної допомоги постраждалим внаслідок дії фосфорних боєприпасів
Організація надання екстреної медичної допомоги постраждалим внаслідок дії фосфорних боєприпасів
1. Фосфор, що використовується у боєприпасах може мати колір від білого до жовтого, прозора кристалічно тверда речовина. Темніє під впливом світла.
2. Білий фосфор є токсичною речовиною, що виробляється з фосфатовмісних порід.
3. Військові використовують білий фосфор у різних видах боєприпасів як запальну речовину, оскільки він спонтанно загоряється в повітрі. Може також використовуватись як агент диму, оскільки він утворює клуби подразливого білого диму, який має їдкий запах, схожий на запах від горіння сірки або часник. Запах не використовується як індикатор для виявлення білого фосфору.
4. Можливі методи застосування (окрім запальної сполуки в повітрі): – повітря в приміщенні: може потрапляти у приміщення у вигляді диму; – вода: може використовувати для забруднення води; – продукти харчування та сільськогосподарська продукція: у вигляді диму не забруднює продукцію, може нести загрозу при потраплянні на сільськогосподарську продукцію частинок, які не реагують з повітрям.
5. Шляхи впливу на постраждалих: білий фосфор всмоктується в організм постраждалого при вдиханні, ковтанні або при контакті зі шкірою. Невідомо, чи може виникнути системний вплив при контакті з очима.
6. Хімічна небезпека. Фосфор самозаймається при контакті з повітрям, утворюючи токсичні пари (оксиди фосфору). Фосфор реагує з сильними основами з утворенням токсичного газу фосфіну.
7. Небезпека вибуху. Фосфор бурхливо реагує з окислювачами, галогенами, деякими металами, нітритами, сіркою та багатьма іншими сполуками. Це створює небезпеку пожежі та вибуху.
8. Характеристика агенту в осередку горіння. Білий фосфор надзвичайно горючий, та спонтанно спалахує при контакті з повітрям. Температура самозапалення на повітрі складає приблизно 30°C. Швидко горить, виділяючи густі білі токсичні пари. Може повторно спалахнути після гасіння пожежі. При невеликих пожежах з метою гасіння може застосовуватись розпилення холодної води, вологий пісок або вологу землю. Використана вода від пожежогасіння може мати корозійний та/або токсичний вплив і може призвести до забруднення.
9. Периметр безпеки від місця горіння складає не менше 800 метрів у всіх напрямках.
10. Особливості клінічних ознак/симптомів залежно від шляху впливу.
10.1. Вплив білого фосфору може викликати негайні опіки, які повільно загоюються. Системну токсичність від впливу білого фосфору поділяють на 3 фази: – перша фаза (шлунково-кишкова) настає від кількох хвилин до 8 годин після впливу білого фосфору. Шок під час цієї фази може бути досить сильним, та спричинити смерть через 24-48 годин; – друга фаза (безсимптомна) слідує за першою і триває від 8 годин до 3 днів; – третя фаза (поліорганна недостатність і ураження центральної нервової системи) може початися через 4-8 днів після початку другої фази і може закінчитися летально.
10.2. Наслідки короткотривалого (менш 8-годин) впливу: білий фосфор горить на повітрі і викликає сильні опіки при попаданні на шкіру або в очі. Дим, що утворюється при горінні білого фосфору також може викликати подразнення очей і дихальних шляхів. Інші початкові несприятливі наслідки для здоров’я насамперед пов’язані з подразненням шлунково-кишкового тракту.
10.3. Вплив на очі: випари білого фосфору викликають сильне подразнення і відчуття стороннього тіла в оці. Це призводить до надмірної сльозотечі, спастичного моргання і підвищеної чутливості до світла. Також частинки білого фосфору є їдкими і серйозно пошкоджують тканини при безпосередньому контакті: пошкодження рогівки аж до її перфорації, запалення внутрішньої частини очного яблука (ендофтальміт) і аномальне вивертання повік (ектропіон).
10.4. Вплив при проковтуванні: – відчуття тепла або пекучого болю в горлі та животі, що супроводжується відчуттям сильної спраги; – нудота, блювота, діарея та сильний біль у животі; – запах часнику при диханні, блювоті та фекаліях; – блювотні маси та фекалії можуть світитися (люмінесцувати) і можуть викликати опіки при контакті зі шкірою; – смерть може виникати протягом 24-48 годин через раптовий судинний колапс.
10.5. Вплив при вдиханні: – подразнення верхніх дихальних шляхів; – відтермінований розвиток набряку легень; – системний вплив аналогічно як при проковтуванні.
10.6. Вплив на шкіру: – білий фосфор викликає глибокі опіки другого, третього ступеня з вираженим болем, характерним жовтим кольором і запахом часнику; – з місця опіку може виходити дим внаслідок тривалого горіння білого фосфору або утворення фосфорної кислоти; – білий фосфор добре розчиняється в жирах і легко всмоктується через шкіру, що, може викликати системні розлади, які описані вище.
Особливості надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі
1. Початкове лікування є переважно підтримуючим. У разі потрапляння на шкіру або очі негайно видаліть палючі частинки білого фосфору з очей або шкіри постраждалого. Якщо шкіра або очі забруднені білим фосфором, накрийте їх прохолодною вологою тканиною, щоб уникнути повторного займання.
2. Антидот – немає специфічного антидоту.
3. Очі: – негайно евакуювати постраждалого з зони впливу чинника; – негайно промити очі великою кількістю прохолодної води (+20°С) протягом щонайменше 15 хвилин; – накласти на відкриті очі прикриті вологі компреси, щоб запобігти повторному займанню частинок білого фосфору; – уникайте застосування будь-яких мазей на ліпідній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору; – розгляньте можливість застосування захисного щитка на око, щоб запобігти прямому тиску на очне яблуко.
4. Проковтування: – негайно евакуювати постраждалого з зони впливу чинника; – забезпечте прохідність верхніх дихальних шляхів; – не слід викликати блювоту у постраждалого; – забезпечте моніторинг стану постраждалого та контролюйте АТ, серцевий ритм та функцію дихання, сатурацію крові та рівень глюкози; – за ознак шоку, розпочніть інфузійну терапію.
5. Вдихання: – негайно евакуювати постраждалого з зони впливу чинника; – забезпечте прохідність верхніх дихальних шляхів; – при наявності задишки або утрудненого дихання – оксигенотерапія; – при необхідності додаткова вентиляція та штучне дихання легень; – слідкуйте за ознаками порушенням дихання, розвитком дихальної недостатності та набряку легень; – моніторинг постраждалого на предмет розвитку системних змін та у разі їх наявності відповідне симптоматичне лікування.
7. Потрапляння на шкіру: – негайно евакуювати постраждалого з зони впливу чинника; – при необхідності проводити деконтамінацію відповідно до загальних принципів; – занурюйте ділянки ураженої шкіри в холодну воду або весь час накривайте їх вологими серветками; – інтенсивне зрошування холодною водою – найкращий спосіб видалити білий фосфор, що знаходиться на шкірі; – видаліть видимі частинки білого фосфору під час миття великою кількістю холодної води або під час занурення ділянки в холодну воду; – використання холодної води є критичним, але будьте обережні, щоб попередити розвиток гіпотермії у постраждалих; – негайно помістіть усі видалені частинки білого фосфору в ємність з холодною водою, щоб зменшити ризик для медичного персоналу та інших осіб; – уникайте застосування будь-яких мазей на ліпідній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору; – моніторте стан постраждалого на наявність ознак системного впливу та при їх наявності - відповідне симптоматичне лікування.
Особливості надання екстреної медичної допомоги на ранньому госпітальному етапі
1. Лікування опіків слід здійснювати відповідно до Методичних рекомендацій щодо медичної допомоги постраждалим з опіками на етапах евакуації, затверджених наказом МОЗ від 03.03.2022 № 402.
2. При розвитку гіпотензії відповідна інфузійна терапія.
3. При розвитку судом слід використовувати бензодіазепіни.
4. У разі проковтування або інтенсивного впливу на шкіру розгляньте необхідність корекції низького рівню кальцію в крові (гіпокальціємія). За потреби розгляньте використання глюконату кальцію в/в (доза для дорослих і дітей: від 0,1 до 0,2 мл/кг до 10 мл/доза 10% розчину; при необхідності повторіть дозу) або використайте хлорид кальцію.
5. Слід проводити постійний моніторинг постраждалого, особливу увагу необхідно приділити можливому порушенню ритму.
6. Під час огляду постраждалого розгляньте використання джерела ультрафіолетового (УФ) білого світла (чорне світло, лампа Вуда), це полегшить виявлення частинок білого фосфору. При цьому частинки білого фосфору повинні світитися (флуоресцувати) під ультрафіолетовим світлом.
7. Занурюючи відкриті ділянки шкіри у холодну воду, обережно видаліть усі видимі частинки білого фосфору. Пам’ятайте, що використання холодної води може викликати гіпотермію у постраждалого.
8. Помістіть частинки білого фосфору, які були видалені, в наповнені холодною водою ємності, щоб запобігти ризику для медичного персоналу та інших осіб. |
Зневоднення: симптоми та способи запобігання
Наш організм втрачає воду щодня: з диханням, потом, сечовипусканням, сльозами та т.і. Зазвичай організм відновлює втрачену рідину через споживання води та їжі. Проте, якщо людина втрачає багато рідини та не достатньо її поповнює, організм зневоднюється. Помірна дегідратація характеризується наступними ознаками: спрага, сухість у роті, темно-жовтий колір сечі та зменшення її кількості під час сечовипускання, суха і прохолодна шкіра, головний біль, судоми м’язів. Ознаки сильної дегідратації: спрага, дуже суха шкіра, сухість слизових оболонок і язика, загальна слабкість, сечовипускання менше ніж 4 рази на день або відсутність сечі, відчуття запаморочення, прискорене серцебиття та дихання, запалі очі, сонливість, млявість, розгубленість та дратівливість, можлива короткочасна втрата свідомості. Симптоми зневоднення у немовлят та маленьких дітей: сухість у роті; відсутність сліз, коли дитина плаче; сухі підгузки протягом трьох годин; запалі очі, щоки, м’яке тім’ячко (джерельце) на верхівці черепа; сонливість, слабкість, в’ялість або дратівливість. Сильне зневоднення є надзвичайним медичним станом, який потрібно негайно лікувати! Стани, що сприяють/призводять до дегідратації:
Щоб зменшити ризик зневоднення:
Під час зневоднення уникайте вживання газованих напоїв, алкоголю, надмірно солодких напоїв або кофеїну. Ці напої можуть погіршити стан дегідратації. В умовах війни може виникати дефіцит питної води. Якщо є така можливість, зробіть запаси. У разі відсутності чистої питної води – використовуйте воду з бюветів, колонок, криниць, підземних джерел, дощову воду або проточну з крана. Але воду із таких джерел перед вживанням обов’язково слід прокип’ятити протягом 5–10 хвилин. Обов’язково беріть із собою питну воду у сховища та в дорогу. Якщо довго перебуваєте без доступу до питної води, намагайтеся мінімізувати втрату рідини з сльозами та потом. Не вживайте неочищену воду – ризик отруєння може бути вищим за зневоднення. Одразу, але поступово, відновіть водний баланс організму за першої ж можливості. За будь-яких симптомів зневоднення, особливо, якщо вони спричинені певними станами (діарея, отруєння, блювота тощо), звертайтеся до лікаря, який підкаже, як краще відновити організм. Інформацію опублікував Володимир ПЕТРИНИЧ |
Що таке хімічна зброя
Хімічна зброя (ХЗ) – це зброя масового ураження, заснована на токсичних властивостях хімічних речовин. Вона створена людиною і може спричинити смерть через асфіксію (задуху), опіки тощо. ХЗ може бути у вигляді газу, порошку чи у рідкій формі. Контакт з отрутою може статися через дихання або ж через шкіру та/чи слизові оболонки. Інший варіант – через зараження ґрунту. Тоді конкретна місцевість стане непридатною для проживання або цю територію небезпечно перетинати. "Доставляти" хімічні агенти можна різними шляхами:
Хімічну зброю також називають бойовими отруйними речовинами (БОР). Є 5 основних видів бойових отруйних речовин: Шкірно-наривні або блістерні агенти Спричиняють сильний біль та подразнення в районі шкіри, очей та слизових оболонок. В результаті на тлі з'являються болючі, наповнені рідиною пухирі. Прикладом такої речовини може бути іприт або "гірчичний газ", про який детальніше розповімо далі. Нервові або нервово-паралітичні агенти Іноді їх ще називають нервовими газами. Вони впливають на нервову систему, порушуючи механізми, завдяки яким нервові закінчення передають сигнали органам. Отруйні речовини задушливої дії Легені наповнюються рідиною, що може спричинити задуху. Найбільш розповсюджені приклади отруйні речовин задушливої дії – це хлор та фосген. Кров'яні або загально отруйні агенти Впливають на організм, всмоктуючись в кров. Прикладом може бути газ ціанід. Отруйні речовини психохімічної дії Психоактивні речовини, які викликають тимчасову недієздатність. Деякі з цих агентів мають специфічний запах. Деякі – не мають жодного запаху чи кольору. Практично всі сучасні БОР – це не зовсім гази. Це рідини, більш-менш леткі, але рідини. Отже, від температури залежить і кількість речовини, яка випаровується. Це як туман – десь він висить у повітрі, а десь вже впав на землю, але продовжує випаровуватися і становить небезпеку. Тобто чим тепліша погода, тим швидше випаровується речовина і стає небезпечнішою, адже її концентрація в повітрі збільшується. ⚠️ Ось найбільш розповсюджені речовини, які використовуються під час хімічних атак. Зарин Зарин – це нервово-паралітична речовина, не має вираженого запаху чи кольору. Створена людиною. Її використовували під час терористичних атак в Японії в 1994 та 1995 роках. Якщо газ вивільняється в повітря, то потрапляє в організм людини через шкіру, слизові оболонки ока та органи дихання. Якщо одяг людини забруднений зарином, то він може випаровувати газ та шкодити людям довкола. Зарин важчий за повітря. Тому буде парувати на низинах, і умовно в підвалі небезпека вища, стверджує Центр з контролю та профілактики захворювань США. Тяжкість отруєння залежить від кількості газу та як довго людина знаходилась під його дією. Якщо людина вдихнула пари газу, симптоми з’являться вже через декілька секунд. І через декілька хвилин/годин, якщо це була рідка форма зарину. Основні ознаки того, що людина зазнала дії зарину:
Навіть мікроскопічна крапля зарину, яка потрапить на шкіру, може спричинити пітливість та посмикування м'язів в місці, де відбувся контакт. Якщо людина зазнала високих доз зарину, це може спричинити:
Іприт Іприт або гірчичний газ також був одним з видів хімічної зброї, який використовували під час війни з Сирією. Якщо це був запах часнику чи цибулі – скоріше за все проти людей використовували іприт. Іноді люди відчували запах гірчиці або редьки. Проте не можна вважати запах єдиним індикатором діагностики. На це є дві причини: Перша полягає у тому, що токсичні концентрації БОР зазвичай є нижчими за нюхові. Друга – БОР використовують у сумішах і у розчинах в гасі. Основний симптом – великі та болісні пухирі на шкірі. Шкірно-наривні отруйні речовини однаково згубно впливають і на шкіру, і на органи дихання, і навіть на органи травлення. При серйозних отруєннях пухирі на шкірі з'являються через 6-8 годин, так само, як і пошкодження в дихальних шляхах – аж до крововиливу і набряку легень. Симптоми часто мають відкладену дію, пише CDС. Це так званий латентний період, пояснює хімік. Але за умов високих концентрацій смерть наступає впродовж кільканадцяти хвилин. Тобто гірчичний газ руйнує клітини через хвилини після контакту. Але через декілька годин після ураження почне з'являтись біль та інші симптоми. Інші симптоми:
Хлор Хлор – отруйний газ, який має жовтувато-зелений колір. В Сирії атаку хлором здійснили у 2018 році. Тоді бомбу на місто Саракіб скинув гелікоптер. Основні шляхи атаки хлором:
Головний шлях ураження – вдихання парів хлору. Немає антидота або якогось особливого типу лікування.
Ціанід Ціанід або синильна кислота може використовуватись як газ або спрей. Цією речовиною можуть забруднювати і воду, і їжу, її використовують для атак як всередині приміщення, так і на вулиці. Серед ранніх симптомів отруєння ціанідом:
Усі вищезгадані симптоми і навіть смерть можуть проявитись як і через декілька хвилин після контакту з БОР, так і через декілька годин чи навіть днів, зауважує Володимир Саркісян. Наприклад, при отруєнні ціанідом симптоми можуть з'явитись через 30-60 хвилин.
Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогуУявімо, що сталося найгірше, і ще один жахливий сценарій став реальністю. ❗️ Не нехтуйте попередженнями про повітряні тривоги. Сигнал хімічної тривоги в теорії має дещо відрізнятися від сигналу "Повітряна тривога", до якого ми, на жаль, вже звикли. Про хімічну загрозу повідомляють чергуванням довгого і короткого звуку сирени. Сповіщення про неї дублюють по радіо й у телеграм-чатах. Вона може бути оголошена після сигналу про повітряну тривогу і початку бомбардування. Штатні бомбосховища (ті, що обладнані саме як бомбосховища) мали би бути обладнані колективними системами фільтрації повітря та протигазами. Сховища у підвалах житлових будинків і новозбудованих ТРЦ – це не штатні, а пристосовані. Вони таких систем не мають. Гарною альтернативою може бути метро: там закладалися такі системи за радянських часів. Та й величезний об'єм повітря теж грає роль. Також станції метрополітену обладнані тепловими завісами, які відсікають протяги з поверхні, відповідно унеможливлюють проникнення отруйних речовин на перони. Навіть ваша власна квартира може стати більш-менш надійним прихистком від хімічної зброї масового ураження. ❗️Не зловживайте провітрюванням оселі, зокрема під час і одразу після авіанальотів чи обстрілів. Пластикові вікна вельми ефективні для ізоляції від отруєного середовища. Заздалегідь подбайте про те, щоб мінімізувати протяги у тому місці, де ви перебуваєте під час повітряних тривог. ❗️ Тримайте у місці свого постійного сховища запаси питної води, їжі і ліків на дві доби, елементарних засобів гігієни та змінного одягу ретельно упакованими у плівку. ❗️ Якщо хімічна тривога заскочила на вас на відкритій місцевості, спробуйте негайно знайти прихисток у найближчому приміщенні або в автомобілі з піднятими вікнами. ❗️ Відчуваючи бодай натяк на незвичний запах, не гайте часу на те, щоб його проаналізувати і не принюхуйтеся – ви встигнете це зробити пізніше, пригадуючи свої враження. Тяжкість отруєння залежить не лише від концентрації отрути, а й від часу впливу трунку на організм. Чим більше вдихів отруйного повітря ви зробите, тим більше шансів отримати тяжкі отруєння. ❗️Негайно одягніть окуляри, якщо ви їх носите. Пересувайтеся швидко, але не біжіть, не прискорюйте дихання. Не намагайтеся дихати глибше, якщо ви відчули стиснення в грудях, брак повітря. Навіть після завершення атаки, не повертайтеся до зараженої зони, намагайтеся не торкатися голіруч поверхонь та власного одягу. Зверніться до першого-ліпшого правоохоронця або працівника ДСНС по допомогу. Не покладайтеся на аматорські рекомендації: ані маски, ані респіратори, навіть просочені будь-якими реагентами, не захищають від БОР. ❗️ Не виходьте на вулицю одразу після завершення обстрілу, якщо відбулася атака хімічною зброєю, навіть якщо ви вживали певні заходи перестороги, адже ви не маєте навичок пересування по зараженій місцевості. ❗️Стійкість більшості бойових отрут сягає кільканадцяти годин, і ви ризикуєте отримати ураження. Дочекайтеся рятувальників ДСНС або сповіщення про те, що хімічна загроза минула, та про безпечні шляхи евакуації. Також, за рекомендаціями CDC, можуть бути помічні поради: ✅ Якщо атака сталася в приміщенні, то необхідно якомога швидше вибратись на свіже повітря. Якщо атака трапилась на вулиці, то варто сховатись у приміщенні. Велика кількість газів важча за повітря, тому в теорії на вищих поверхах – безпечніше. Але розрізнити, який саме газ випустили, ви скоріш за все не можете. Володимир Саркісян радить не акцентувати на цьому, а стрибати в найближче можливе укриття (якщо ви на вулиці). ✅ Якщо ви зазнали дії газу – якомога швидше позбудтесь одягу – він продовжує виділяти пари і становить небезпеку. Якщо ви в одязі, який варто знімати через голову – уникайте такого методу знімання, краще розріжте його ножицями. Найкраще забруднений одяг варто покласти в герметичні пластикові пакети, але скоріш за все такої опції у вас не буде. ✅ Після того, як ви позбулися одягу, промийте великою кількістю води всі ділянки шкіри, які мали контакт з газом. Найкраще – водою з милом. Якщо мила немає в наявності, використовуйте велику кількість води. ✅ Якщо через хімічну атаку ви маєте проблеми з зором, промийте їх водою протягом 10-15 хвилин. ✅ Сирійські лікарі також радять зашторити вікна вдома мокрою ковдрою. Якщо людина поряд з вами не показує ознак життя, важливо розуміти, що штучне дихання методом рот в рот – категорично неприпустиме. Штучна вентиляція легень прийомами домедичної допомоги може бути недоцільна при отруєннях, наприклад, при набряку легень. Єдиний варіант для цивільного в цьому випадку – звертатися до співробітників ДСНС, до військових. Проти деяких газів є антидоти, дозування яких може різнитись від маси тіла людини. В деяких випадках, ми можемо лише сподіватись, що концентрація речовини була недостатньо великою, щоб спричинити смерть чи важкі каліцтва, та лише симптоматично допомагати людині пережити хімічну атаку. На жаль, треба розуміти, що навіть вчасно проведені реанімаційні заходи і детоксикація все одно не гарантують виживання. Адже отруєння мають і віддалені наслідки: уражуються нирки, печінка тощо.
Інформацію опублікував Володимир ПЕТРИНИЧ |