Інсульт: що треба знати, щоб запобігти

Дата публікації допису: Oct 31, 2024 9:50:5 PM

Інсульт — це друга основна причина смерті людей віком старше 60 років і п'ята причина смерті людей віком від 15 до 59 років. В Україні щороку госпіталізують понад 145 тисяч осіб з інсультами. Лише торік понад 123 тисячі пацієнтів потрапили до лікарні з ішемічним інсультом, а геморагічний інсульт було діагностовано у понад 21 тисячі випадків.

Що таке інсульт?

Це захворювання, яке виникає, коли кровоносна судина, яка переносить кисень і поживні речовини до головного мозку, закупорюється тромбом або розривається, а клітини відповідної частини мозку гинуть. Розрізняють два види інсульту: ішемічний та геморагічний.

До Всесвітнього дня боротьби з інсультом 29 жовтня Центр громадського здоров’я нагадує, які основні ознаки інсульту, що необхідно робити при підозрі на інсульт, та як йому запобігти. Долучайтеся до поширення інформації про інсульт — це допоможе зберегти життя!

Фактори ризику інсульту

Ризик розвитку інсульту підвищується за наявності таких факторів, як нездорове харчування, малорухливий спосіб життя, вживання тютюну й алкоголю, підвищений рівень артеріального тиску, холестерину та глюкози в крові, а також надмірна маса тіла та ожиріння.

Ознаки інсульту:

Основні симптоми інсульту легко запам'ятати з акронімом МОЗОК:

Щоб розпізнати інсульт попросіть людину:

За наявності хоча б одного симптому:

Надважливо надати спеціалізовану допомогу в межах чотирьох годин після появи ознак інсульту. Що швидше буде надано таку допомогу, то менша ймовірність ускладнень і смерті. 

Як можна знизити ризик розвитку інсульту?

Стежте за рівнем артеріального тиску

Неконтрольована артеріальна гіпертензія є основною причиною інсульту. Знайте свої показники, обов'язково ведіть щоденник вимірювань, регулярно приймайте препарати, які вам призначив лікар.

Контролюйте рівень цукру та холестерину в крові

Наявність цукрового діабету підвищує ризик інсульту, а високий рівень холестерину сприяє блокуванню артерій, зокрема тих, що кровопостачають головний мозок. Тому співпрацюйте зі своїм лікарем та дотримуйтеся призначеного лікування.

Дотримуйтеся здорового харчування

Здорове харчування є ефективним способом профілактики інсульту. Споживайте 400–600 г (4–5 порцій) сезонних овочів та фруктів на добу; морську рибу як джерело омега-3 жирних кислот, нежирне м'ясо та бобові; горіхи та насіння. Обмежте вживання їжі з високим вмістом насичених жирів і трансжирів: фастфуд, випічка, смажені страви, копченості. Скоротіть споживання солі: рекомендовано споживати не більше 5 грамів солі на день (близько 1 чайної ложки). Стосовно свого раціону обов'язково консультуйтеся з лікарем.

Будьте фізично активними

Приділяйте принаймні 150 хв на тиждень аеробній активності помірної інтенсивності. Це може бути швидка хода, їзда на велосипеді, аквааеробіка, піші прогулянки. Але обов'язково проконсультуйтеся з лікарем чи фізичним терапевтом стосовно активності, яка підходить саме вам!

Відмовтеся від вживання тютюнових виробів 

Тютюнокуріння значно підвищує ризик інсульту, оскільки сприяє утворенню тромбів, які можуть закупорити просвіт судини в головному мозку. Кинути курити — важливий крок, який можна зробити для зменшення ризику інсульту. Заохочуємо всіх, хто курить, звернутися по підтримку до фахівців або дізнатися про дієві способи кинути курити на сайті https://stopsmoking.org.ua/ 

Відмовтеся від алкоголю

Пам'ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує. Вживання алкоголю провокує підвищення артеріального тиску та ризик розвитку інсульту.

Будьте свідомими та відповідальними за своє здоров'я! Вчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря, проходьте необхідні обстеження та дотримуйтеся призначень. Пам'ятайте, що запобігти інсульту — легше, ніж долати його негативні наслідки.


Інформацію опублікував Володимир ПЕТРИНИЧ